Historia John T. Essberger Group

W roku 1924 były Oficer Morski, Komandor John Theodor Essberger (1886 – 1959) założył jako armator tankowca prywatną firmę John T. Essberger. Przez lata firma ta rozrosła się i rozwinęła w różnorodnych kierunkach. Obecnie jest zarządzana przez trzecie pokolenie, rodzinę Essberger/ von Rantzau.

W początkach rozwoju transportu morskiego, firma John T. Essberger była pionierem w przewozie ładunków ciekłych. Właściciel swój sukces oparł na wprowadzeniu innowacji w projektach i konstrukcjach tankowców oraz w starannym doborze kadry oficerskiej i reszty załogi. Takowa polityka jest prowadzona do dziś.

Po śmierci Johna T. Essbergera w roku 1959, jego córka Liselotte von Rantzau-Essberger (1918-1993) przejęła zarząd nad firmą.

W latach 80-tych trzecie pokolenie rodziny von Rantzau, reprezentowane przez dwóch braci: Dr Eberhart von Rantzau i Heinrich von Rantzau, przystosowuje firmę do nowych wymagań jakie stawia rynek. Na drodze ich firmy stanęła atrakcyjna okazja, jaką była działalność w postaci transportu chemikaliów.

Obecnie w skład firmy wchodzą:

  • Linie Deutsche Africa –Linen i DAL
  • Prowadzi usługi liniowe do Południowej Afryki oraz DAL do wschodniej Afryki i na wyspy Oceanu Indyjskiego,
  • TOL Transocean Liners - prowadzi działania transportowe,
  • TOS Transocean Shipmanagement - zarządza flotą firmy i jednostakmi pływającymi.

Flota John T. Essberger posiada bardzo nowoczesne chemikaliowce, operujące w regionie Europy, włączając Morze Bałtyckie oraz region Morza Śródziemnego i Północnego. Jednostki posiadają od 3500 do 8500 GT.

Siedziba firmy - Hamburg